Zakładki:
— O JĘZYKACH —
Anarâškielâ
Bosanski
Čeština
Dansk
Eesti
English
Føroyskt
Français
Frasch
Frysk
Gaeilge
Hrvatski
Íslenska
Julevsáme
Kalaallisut
Kaszëbsczi
Latviešu
Lietuvių
Magyar
Malti
Nederlands
Norrœna
Norsk
Polski
Română
Sámegiella
Sää´mǩiõll
Slovenčina
Suomi
Svenska
Türkçe
Åarjelsaemie
Македонски
Русский
Српски
Հայերեն
اردو
العربية
हिन्दी
日本語
ქართული

Kontakt z autorem
czwartek, 27 kwietnia 2006
Š i Ž po fińsku
Standardowy fiński alfabet składa się z klasycznego alfabetu łacińskiego okrojonego z kilku liter oraz liter Ä i Ö, umieszczonych, jak w alfabecie szwedzkim, na końcu. Specyficzne miejsce w afabecie fińskim zajmują litery Š i Ž, obie wymawiane jako [ʃ], a niekiedy nawet jako [s]. Pojawiają się tylko w kilku wyrazach obcych oraz w transliteracji cyrylicy, lecz na próżno ich szukać w gazetach, na fińskich klawiaturach, a nawet w niektórych książkach. Dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie wszystko przez właśnie fińskie klawiatury. Obecnie masowo rozpowszechnia się „wygodna” pisownia SH i ZH, która nie dość, że jest niepoprawna ortograficznie, to jeszcze pogwałca podstawową zasadę fińskiej ortografii, która głosi, że jedna litera reprezentuje jeden dźwięk. W języku fińskim występują słowa, takie jak ihmishenki i mieshän, gdzie S i H wymawiane są oddzielnie.

Na zakończenie wspomnę, że w słownikach S i Š oraz Z i Ž traktowane są jako oddzielne litery, tak więc aby znaleźć w słowniku słowo šakki, trzeba minąć wszystkie wyrazy na S i znaleźć spis słów zaczynających się na Š. Oburzające jest, że z powodów technicznych znaczna część społeczeństwa zmuszana jest do niestosowania się do zasad ortografii swojego języka — to technika powinna wyjść im naprzeciw i dać możliwości pełnej realizacji ortografii. Bez poważnych zmian się nie obejdzie — nawet fińska wersja MS Word podkreśla na czerwono słowo Azerbaidžan, uznając Azerbaidzhan za jedyną poprawną pisownię. I jak tu wierzyć filologom?


Za:
A. Räikkälä, P. Saukkonen: Finnish orthography and the characters š and ž. Helsinki, 1998.
18:07, qaanaaq87 , Suomi
Link Komentarze (2) »